Víno & Šampanské
Víno a šampanské sú alkoholické nápoje, ktoré sa vyrábajú z kvaseného hroznového muštu. Vinič sa považuje za jednu z najstarších kultúrnych rastlín a jeho pestovanie sa datuje už od staroveku. Víno obsahuje látku etanol, ktorý vzniká pri kvasení cukru v hrozne. Obsah alkoholu sa pohybuje od 8 do 15 percent. Lahodný nápoj sa vyrába z rôznych odrôd viniča, ktoré sa líšia farbou, chuťou, arómou atď. Najskôr sa hrozno zbiera, triedi a odstopkuje, potom sa lisuje, kvasí, sceľuje, zreje a napokon plní do fliaš. Existuje viacero spôsobov výroby vína napríklad: klasickou metódou, charmatovou metódou, maceráciou, oxidáciou a pod.
Podľa niektorých nálezov sa prvé víno vyrobilo už pred viac ako 7 000 rokmi v oblasti medzi Eufratom a Tigrisom, kde sa pestovala vinná réva. Potom sa rozšírilo do Egypta, Sýrie, Babylonu, Číny, Palestíny a Grécka. V Grécku sa víno stalo súčasťou kultúry a bolo spojené s bohom Dionýzom. Z Grécka sa dostalo do Rímskej ríše, kde sa rozvinulo vinohradníctvo a výroba vína. V stredoveku sa víno stalo súčasťou kresťanskej liturgie a preto sa hrozno pestovalo najmä v kláštoroch. V novoveku sa objavili nové odrody, techniky a štýly výroby.
#ShowMore#
Druhy vín sa delia podľa množstva rôznych kritérií napríklad podľa farby, sladkosti, obsahu alkoholu, pôvodu, kvality, odrody, štýlu atď. Tu sú niektoré z nich:
Podľa farby:
Podľa sladkosti:
- suché: menej než 4 g cukru / liter
- polosuché: 4 - 12 g cukru / liter
- polosladké: 12 - 45 g cukru / liter
- sladké: viac než 45 g cukru / liter
Podľa obsahu alkoholu: ľahké, stredné a ťažké
Podľa pôvodu: chránené označenia pôvodu (PDO), chránené zemepisné označenia (PGI) a ostatné vína
Podľa kvality: stolové, prívlastkové, kabinetné, výberové, bobuľové, hrozienkové, slamové, ľadové a iné
Podľa štýlu: tiché, šumivé, likérové, dezertné, bylinné, ovocné a iné
Šampanské je šumivé víno, ktoré sa vyrába v regióne Champagne vo Francúzsku. Je to symbol elegancie a prepychu, ktorý sa často pije pri slávnostných príležitostiach. Šampanské sa vyrába špeciálnou metódou, ktorá spočíva v druhom kvasení vo fľaši. Tým sa vytvárajú charakteristické bublinky a chuť. Objavilo sa asi v 17. storočí úplne náhodou, keď niektoré vína začali opätovne kvasiť vo fľašiach. Vtedy sa to považovalo za chybu, pretože bublinky spôsobovali tlak a následné praskanie fliaš. Až neskôr sa začalo vyrábať úmyselne. Šampanské sa považuje za afrodiziakum, pretože obsahuje látky, ktoré zvyšujú prietok krvi a stimulujú nervový systém. Okrem toho má aj psychologický efekt, pretože sa spája s radostnými a romantickými chvíľami.
Šampanské sa rozlišuje podľa odrody hrozna, ročníka, kvality a sladkosti. Podľa odrody hrozna sa používajú tri základné typy: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Meunier. Podľa ročníka sa rozlišujú neročníkové (non-vintage) a ročníkové (vintage) šampanské. Podľa kvality sa delia do troch kategórií: Autre Cru, Premier Cru a Grand Cru. Pričom Autre Cru je najnižšia kategória, ktorá zahŕňa väčšinu šampanských a Grand Cru je najvyššia kategória, ktorá zahŕňa šampanské z najlepších dedín.
A napokon podľa sladkosti sa delí na:
- brut nature: 0 g cukru
- extra brut: 0 - 6 g cukru / liter
- brut: menej než 15 g cukru / liter
- extra dry: 12 - 20 g cukru / liter
- sec: 17 - 35 g cukru / liter
- demi-sec: 33 - 50 g cukru / liter
- doux: viac než 50 g cukru / liter