Likéry
Likér je alkoholický nápoj, ktorý sa skladá z destilátu (najčastejšie obilného) a prídavných látok ako cukor, ovocie, byliny alebo korenie. Likéry sú zvyčajne sladené a nezrelé, len sa nechajú odpočívať po výrobe, aby sa jednotlivé chute vzájomne prepojili. Sú v podstate historickými potomkami bylinných liekov, ktoré sa začali vyrábať vo Francúzsku už v 13. storočí. Často ich pripravovali mnísi – príkladom je pradávny bylinný likér Chartreuse.
#ShowMore#
Existuje niekoľko spôsobov výroby likérov, podľa toho, aké prísady sa používajú na ochutenie. Medzi najbežnejšie patria: macerácia, destilácia, infúzia alebo perkolácia.
- Macerácia spočíva v tom, že sa prísady namočia do alkoholu, ktorý z nich extrahuje arómu, chuť a farbu.
- Pri destilácii sa prísady zmiešajú s alkoholom a potom sa všetko spolu destiluje. Účelom nie je extrahovať alkohol, ako pri klasickej destilácii, ale extrahovať aromatické zložky z prísad.
- Infúzia je podobná macerácii, ale prísady sa najskôr namočia do vody, aby zmäkli, a potom sa zalejú zahriatym alkoholom.
- Perkolácia je veľmi podobná vareniu kávy. Jej účelom je zvýšiť koncentráciu alkoholu v základnej zmesi, ktorou je najčastejšie víno, pivo alebo iný alkohol. Týmto procesom sa odstráni voda a získa sa silnejší alkohol, do ktorého sa pridá cukor a ďalšie prísady, ktoré likéru dodajú špecifickú chuť a farbu.
Likéry sa rozdeľujú podľa príchute, farby, zloženia alebo pôvodu. K tým najznámejším patria:
- Ovocné likéry: sú ochutené ovocím alebo ovocnými šťavami alebo ich extraktmi.
- Čokoládové likéry: sú ochutené kakaom alebo čokoládou a vanilkou napríkald Mozart.
- Kávové likéry: sú ochutené kávou alebo kávovými zrnami napríklad Kahlúa, Tia Maria, Patrón XO Cafe alebo Sheridan's.
- Krémové likéry: sú zmiešané so smotanou alebo mliekom a majú nižší obsah alkoholu napríklad Baileys, Carolans, Coole Swan, Dooley's, Kerrygold, Malibu alebo RumChata.
- Krém likéry: sú hustejšie a viac sirupové ako krémové a ostatné likéry a majú vysoký obsah cukru. Patria sem napríklad likéry z banánov, z čerešní, z mentolu, z mandlí alebo likéry z pomarančov.
- Bylinné likéry: sú ochutené bylinkami, korením, kvetmi alebo inými rastlinnými zložkami.
- Amaro likéry: sú druhom bylinných likérov, ktoré majú horkú chuť a používajú sa ako tráviace nápoje po jedle. Príkladom sú Aperol, Campari, Fernet, Jägermeister, Montenegro, Ramazzotti alebo Zucca.
- Orechové likéry: sú ochutené orechmi alebo orechovými extraktmi.
- Aperitív
- Bitters
- Bylinné likéry
- Čokoládové likéry
- Exotické likéry
- Kávové likéry
- Korenené likéry
- Krémové likéry
- Kvetinové likéry
- Medové likéry
- Orieškové likéry
- Ovocné likéry
- Rumové likéry
- Whisky likéry
Najpredávanejšie
Likéry sa vyrábajú po celom svete v rozmanitých variáciách. Likéry môžete piť samostatne, s ľadom, s kávou alebo v koktailoch. Tiež ich využijete pri varení alebo ako príchuť do rôznych dezertných jedál.