Alkohol
Alkohol je druh nápoja, ktorého hlavnou zložkou je etanol – látka, ktorá má opojný účinok na ľudský organizmus. Vyrába sa kvasením cukrov, ktoré sa nachádzajú v rôznych rastlinách ako sú obilniny, ovocie, med alebo zemiaky. Alkohol sa používa nielen ako nápoj, ale aj ako liek, rozpúšťadlo, palivo, dezinfekčný prostriedok alebo kozmetický prípravok. Je tiež súčasťou mnohých kultúr, tradícií, zvykov a rituálov, ktoré odrážajú hodnoty, identity, vzťahy a vieru ľudí.
Počiatky jeho výroby siahajú až do praveku, keď ľudia objavili proces kvasenia a začali ho využívať. Najstaršie dôkazy o výrobe alkoholu pochádzajú z Číny, kde sa okolo roku 7 000 pred naším letopočtom vyrábala zmes z hrozna, hlohu, medu a ryže. V starovekom Egypte, Mezopotámii, Grécku a Ríme sa vyrábalo pivo a víno, ktoré boli súčasťou náboženských obradov, spoločenských slávností, obchodu a medicíny. V stredoveku sa v Európe rozšírila výroba destilátov, ktoré majú vyšší obsah alkoholu: brandy, whisky, gin, vodka, rum, likér a iné. V novoveku sa alkohol stal súčasťou kolonializmu, priemyselnej revolúcie, prohibície, vojen a globalizácie.
#ShowMore#
Alkohol sa vyrába kvasením alebo destiláciou:
- Kvasenie je prirodzený rozklad organického materiálu, ktorý obsahuje cukor alebo škrob, na etanol a oxid uhličitý. Kvasenie sa uskutočňuje za prítomnosti kvasiniek, ktoré sa živia cukrami.
- Destilácia je metóda, ktorá zvyšuje koncentráciu etanolu v kvase tým, že využíva rozdielnu teplotu bodu varu etanolu a vody. Etanol totiž vrie pri nižšej teplote než voda, takže sa skôr odparí a potom sa skondenzuje v chladiči.
Alkoholické nápoje sa delia do troch hlavných skupín: pivo, víno a destiláty:
- Pivo sa vyrába z obilia, chmeľu, kukurice alebo sladu.
- Víno sa vyrába kvasením ovocia najčastejšie hrozna, jabĺk, bobúľ, čerešní alebo sliviek.
- Destiláty sa vyrábajú z rôznych rastlinných materiálov ako sú obilniny, ovocie, semená, stonky alebo listy. Patrí k nim: gin, vodka, whisky, tequila, rum, brandy, likér, absint, pálenka a iné.
Najpredávanejšie
Alkohol má rôzne účinky na ľudský organizmus, v závislosti od množstva, frekvencie a spôsobu konzumácie. Ovplyvňuje nervový systém, spôsobuje zmeny nálady, správania, pamäti, pozornosti, koordinácie a reakčnej doby. Alkohol tiež ovplyvňuje tráviaci systém, pečeň, srdce, cievy, mozog, hormóny, imunitu a iné orgány. V malom množstve pôsobí ako liek, vo veľkom ako jed. Preto ho treba užívať zodpovedne a s mierou.